undof,polbatt,golan / HISTORIA POWSTANIA MISJI / * HISTORIA PKW POLLOG | |
HISTORIA KONFLIKTU HISTORIA POWSTANIA MISJI * HISTORIA UNDOF * HISTORIA PWJS (UNEF II) * HISTORIA PKW POLLOG * HISTORIA PKW POLBATT REJON MISJI STREFY MISJI (A, B, C) DOWÓDCY MISJI POSZCZEGÓLNE KONTYNGENTY TRASY PATROLOWE POLBATT STOPNIE WOJSKOWE Z ŻYCIA MISJI POJAZDY MISJI MEDAL MISJI CIEKAWOSTKI STREFY LINKI .............................................................
|
POWSTANIE PKW POLLOGPOLLOG (polska kompania logistyczna), czyli Wydzielona Grupa Polskiej Wojskowej Jednostki Specjalnej, na Wzgórza Golan wjechała 5 czerwca, po jednodniowym przejeździe przez Półwysep Synaj i Izrael (3 czerwca nastąpił przerzut lotniczy niewielkiej grupy awangardowej). Został on rozlokowany w obozie Kanaker, dzieląc go z Austriakami. W tym samym roku POLLOG i AUSBATT przeniesiono do Camp Faouar. Do zadań WG PWJS należały:
Działania te odbywały się w trudnej sytuacji. Baza nie była przygotowana, ciężkie warunki górskie utrudniały prace kompani transportowej, wyposażonej w nieprzystosowane Stary 660 i Nysy (priorytetowa rola PWJS UNEF oraz późniejszy kryzys gospodarczy w Polsce spowodowały, że park samochodowy był powoli wymieniany, uzupełniany i urozmaicany, głównie w samochody produkcji zagranicznej). Jednak wg. opinii przełożonych kompania bardzo dobrze spełniała postawione jej zadania, mimo iż pomoc krajowa ograniczała się do wydzielenia z kontyngentu egipskiego patrolu rozminowania w 1975. Duże zmiany nastąpiły w 1979, kiedy to skończył się mandat UNEF II i PWJS wycofywała się do kraju. Oznaczało to usamodzielnienie się Wydzielonej Grupy, którą wzmocniono 60 żołnierzami oraz przekształcono w Polski Kontyngent Wojskowy w Syrii. Jego zadania pozostały niezmienione. W 1992, czyli już po przemianach ustrojowych w Polsce, nastąpiły modyfikacje w strukturze UNDOF-u, w wyniku których POLLOG zmniejszył się do ok. 130 osób. Camp Ziouani w 1984 r.
|
Copyright ©2010 by badshark@wp.pl |